SOSYAL MEDYA DA "PROF.DR. MEHMET KERVANCIOĞLU"
BASIN VE MEDYA DA "PROF.DR. MEHMET KERVANCIOĞLU"
“Pediatrik Anjiyografi Ünitesi”nin, Türkiye’de dördüncü pediatrik anjiyografi ünitesi olma özelliğini taşıdığını belirten Üniversitemiz Tıp Fakültesi Pediatrik Anjiyografisi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Kervancıoğlu, “Son yıllarda pediatrik kardiyoloji alanında hızlı gelişmeler oldu. Pediatrik anjiyo artık tanısal amaçlı kullanımının yanı sıra, girişimsel tedavi uygulamaları için de kullanılmaya başlanmıştır. Girişimsel tedavi uygulamalarında Gaziantep Üniversitesi vaka sayısı anlamında Türkiye’de dördüncü ve beşinci sıralarda yer alıyor. Bu da Gaziantep Üniversitesi’nin büyük ve önemli bir sağlık merkezi olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, TÜRKİYE'DE BİR İLKE İMZA ATTI.
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Türkiye’de ilk defa yapılan operasyonla, kalbi delik olan Suriyeli bir çocuk, kapalı ameliyatla plastik bir cihaz takılarak tedavi edildi.

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen operasyon Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Kervancıoğlu başkanlığında, Pediyatrik Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Osman Başpınar ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. İlki Suriyeli bir çocuğa uygulanan tedavi yöntemi gayet başarılı geçti. Doç. Dr. Başpınar, “Kalp delikleri en sık görülen doğumsal kalp anomalisi olarak biliniyor. Kalp delikleri girişimsel yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Şimdiye dek onlarca çocuk bu şekilde sağlığına kavuşturuldu. Fakat kalp deliği yanında aort kenarı eksik olan çocuklar girişimsel yöntemlerden faydalanamıyordu. 
Türkiye’de her yıl, hem aort kenarı eksik hem de kalbi delik yaklaşık 600 çocuk için tek seçenek açık kalp ameliyatı idi. Açık kalp ameliyatında göğüs kafesi açıldığı için çocukların iyileşmesi aylarca sürüyordu. Yaklaşık 1 saat süren ve kasıktan anjiyo yapar gibi uygulanan ’ASD Kapama’ yöntemi artık aort kenarı eksik çocukların kalp deliğinin kapatılmasında da uygulanabilecek. Bu sayede çocuklar hemen ayağa kalkabilecek” dedi. Doç. Dr. Başpınar, “Dünyada 2012 yılı başında uygulanmaya başlanan bu yöntemin en önemli özelliklerinden biri de içindeki metal oranın çok düşük olması(yüzde 2-3). Bu nedenle de çocuk hastalarda özellikle tercih ediliyor. Ayrıca metalin az olması sebebi ile nikel alerjisi olan hastalarda güvenle kullanılabiliyor” ifadelerini kullandı.
Olay Dergisi
NARKOZ SAĞLIK DERGİSİ ÇOCUKLARDA KALP HASTALIKLARI BAŞLIKLI YAZI


Resime tıklayarak makaleyi okuyabilirsiniz...